Home

Mürver

Mürver, restoran içinde sürekli yanan odun ateşi, yaratıcı, rahat, çağdaş, paylaşarak yenebilecek yemekleri, bol kahkahanın yanında kadeh seslerinin hakim olduğu iç alan ve tarihi yarımada manzaralı muhteşem terası ile Novotel İstanbul Bosphorus’un en üst katında açıldı.

Haziran sonunda kapılarını müşterilerine açan Mürver’in mutfağında canlı açık ateş ve tütsüleme dahil, ateş ile farklı pişirme teknikleri öne çıkıyor. Menüsünde, Anadolu’dan yerel üreticilerden mevsimine uygun alınan ürünler ile odun fırınında veya odun ızgarasında pişmiş, mangalın üstünde asılarak dinlendirilmiş, tütsü fırınında tütsülenmiş yemekler, sürdürülebilir deniz ürünleri, el yapımı kurutulmuş dinlendirilmiş etler, sucuklar, sosislerin yanı sıra vejetaryenlerin rahatlıkla tercih edebileceği çeşitli yemekler ve mezeler de bulunuyor.

Mürver, farklı öğle ve akşam menüleri ile her yaştan yemek meraklılarının özel ilgi gösterdikleri bir mekan olduğu kadar, iş yemekleri, grup yemekleri, kutlamalar ve özel toplantı odası ile de tercih edilebilen bir restoran olarak kapılarını açtı. Nero Picasso mermer kullanılarak tasarlanan etkileyici açık mutfak tezgâhında, şef ile içiçe, canlı ateş sıcaklığını hissederek özel tabaklar eşliğinde, eşsiz bir tecrübe yaşanabiliyor. Canlı DJ performansının da olacağı restoranda, hareketli, rahat, ferah kullanıma sahip iç ve dış barlar bulunuyor. Odak noktası Türk şaraplarında olan yerli, yabancı zengin seçenekleri bulunan şarap, rakı ve kokteyl menüleri ve ayaküstü atıştırmalıklarla, iş çıkışı, öğle arası, yemek öncesi veya sonrası için rahatlatıcı, eğlenceli bir bar deneyimi sunuyor.

Yaratıcı, çağdaş ve rahat bir mekan olarak yaratılan Mürver’in tasarımında ahşap, mermer, kara saç gibi doğal malzemeler tercih edilmiştir. Topkapı Sarayı ve deniz manzaralı açık hava terasında, keyifli bir pergola sistemi kurgulanmıştır.

Akfen GYO’nun yatırımı ile AccorHotels’in işletmesini yaptığı mekana, Mehmet Gürs’ün kurucu ortağı olduğu İstanbul Yiyecek İçecek Grubu danışmanlık hizmeti veriyor.